Vyhledávání zboží Informace Partneři
Zde se nacházíte: / LP
Podrobné údaje o zboží

SKUPINA ŠTĚSTÍ "Je třeba obětovat ještě jednoho kohouta" [LP (orange vinyl), 2019]

Kód:
SKUPINA ŠTĚSTÍ "Je třeba obětovat ještě jednoho kohouta" [LP (orange vinyl), 2019]
Debut plzeňské kapely postavené ze členů Esgmeq, Climatizado a Mitote. Country / blues / rock a Sisiho ztroskotanecká poezie. Po 8 letech od původního vydání (tehdy na CD v papírové pošetce) nyní poprvé na vinylu. Křiklavě oranžovém! [ N ]

Žádné hodnocení.
Výrobce: Naše desky
Poslední kusy na skladě!
450 Kč
SKUPINA ŠTĚSTÍ "Je třeba obětovat ještě jednoho kohouta" [LP (orange vinyl), 2019]
Debut plzeňské kapely postavené ze členů Esgmeq, Climatizado a Mitote. Country / blues / rock a Sisiho ztroskotanecká poezie. Po 8 letech od původního vydání (tehdy na CD v papírové pošetce) nyní poprvé na vinylu. Křiklavě oranžovém!TZ (Naše desky): „Když skončili Esgmeq a než vznikli Povodí Ohře, byla tu Skupina Štěstí.“

Nejlepší porevoluční teskné country? Léčivé rozchodové písně? Nebo jednoduše ty nejobnaženější texty, jaké kdy Sisi napsal? Jediné album Skupiny Štěstí se konečně dočkalo vinylové edice, která nyní ve dvou verzích vychází na labelu Naše desky.

Sisi a Climatizado – i to byl jeden z možných názvů Skupiny Štěstí. Název, který prozrazuje, kdo za kapelou stojí – frontman Esgmeq a Povodí Ohře a za ním muzikanti z plzeňských bluesových nestoudníků Climatizado. „Patrně špatná volba jména, doba vzniku a skladba repertoáru nepřinesla Štěstí víc než hrstku příznivců,“ vzpomíná Sisi. „Když se ohlédnu zpět, byl to čas v jistém slova smyslu nešťastný. Ovšem z dnešního úhlu pohledu pro většinu členů skupiny zásadní.“

Album Je třeba obětovat ještě jednoho kohouta z roku 2011, které vyšlo jen jako pošetkové CD coby příloha tehdy začínajícího časopisu Full Moon, se nyní dočkalo vinylové podoby. Je každá pravá láska nešťastná? A co je to štěstí? Konečně si můžete poslechnout odpovědi na všechny vaše nenechavé otázky.

„Dívej se, ty vole, jaký já mám nehty. Já je mám špinavý. A ty ne. V tom je ten rozdíl. Chybí tam ta špína, ten život. Ono když opravdu tak žiješ, tak se s tím dá něco dělat. Je spousta lidí, který to nežijou a něco si vymyslí, napíšou... ale já jim nerozumím,“ řekl Full Moonu Sisi o poetice svých textů. Fatalistický nádech, ozdravné písně vzešlé z žalu a nutkavé hledání štěstí anebo alespoň útočiště, ve kterém to nebude tolik bolet.

Deska vychází ve dvou verzích: na klasickém černém vinylu a jako limitovaná edice v křiklavě oranžové barvě.RECENZE (Berry): „nezbylo málo“

Když chceš bejt tak drzej a psát recenzi na Komunisty, musíš se nejdřív ke komunistům vymezit, když na Štěstí, musíš se vymezit k Sisimu. Jasný pravidla. Zažil jsem pár show Esgmeg a tomuhle čahounovi, co plival zpoza mikrofonu po fanoušcích na důkaz lásky a sounáležitosti, nemohl přijít na jméno, to přísahám. Takovej starej Törr by měl hned jasno - kazatel hříchů a ďábel sám. Moje cesta byla delší, a o to je teď trvanlivější. Čeho se Sisi dotkne, v tom je zkrátka cit chlápka, co neni podělanej z toho, že má zkušenosti a pohled starýho mladýho, co se přes všechnu trpkost bytí pořád baví a žije teď a tady.

Skončili Esgmeq a nějakej čas na to spontánně vzniklo Štěstí, hrozně jsem je chtěl udělat u nás na vesnici, ale nějak neměl kredit na to jim volat. A on to ten Sisi telepaticky vycítil, tu moji mladickou úzkost, půjčil si v hospodě telefon a sám zavolal, že by si u nás hrozně rád zahrál. Chvíli jsem musel dělat drahoty, pak zase on, ale koncert to byl parádní. Pak se mezi ztroskotanci po hospodách, kam se sem tam počítám v plnejch, něco šuškalo o nějakým demáči, snad se i něco fyzickýho upeklo, na myspace virtuální nabídka třech skladeb, po kterých bylo rázem jasno, a z největšího podzemí dál sákly zvěsti, tentokrát o vinylu a nějakým tajemným labelu. Zas jsem neměl peníze, natož na to jim volat, až se toho chopili tadyhle KYEO s Election a na světě je lisovaný cédéčko v pošetce.

V době, kdy většinovej fanoušek od svýho hloupýho telefonu vyhlašuje zkázu fyzickýmu nosiči, pořád smysluplnej a dost rozumnej formát za rozumný peníze, cestička pro nový kapely, který by sice mohly bejt hned zkraje v digipacku, ba vinylu, ale labely ctěj pravidla černýho trhu, jinak by už měly svou nebeskou slávu za sebou. Motiv obalu CD pošetky je taky trochu z jinýho světa, na zadní straně vede Sisi chudáka titulního kohouta na porážku a tváří se jak Tom Araya obklopenej novinářema, což má koneckonců jistou logiku.

Hudba je nezměřitelná, přišli na to po dvaceti letech v nějakým opravdu velkým magazínu, kterej už dneska vůbec nikoho doopravdy nezajímá, ale já jim dávám za pravdu, jako že svastika byla odjakživa symbolem štěstí, byť hanebně znásilněným. Pokud čekáš brutální řemeslnej nářez dělníků Esgmeq, nedočkáš se, pokud nezměrný důraz a naléhavost, seš doma za pecí vole. V podstatě jednoduchá, však nikoliv prostoduchá, vážnosti odlehčená i odlehčením vážná hudba osciluje mezi sedmdesátými lety undergroundu, rejpe si svým vlastním výrazem a možnostmi v country a blues, je to rock po atomovej válce, poslední bigbít kdysi modrý planety. Jedny bicí, akustická kytara a škorpion Sisi. Nezbylo málo.

Ty blázne, vypichovat největší vály bude problém, tohle není oficiální hudební žurnalistika, tak jen zcela subjektivně, svatá trojice tracků, dřív zveřejněná na myspace by asi měla navrch, ale bylo by to slintání nad singlem jak svatým obrázkem, tak ji nechme bejt. Upíra, Běláska i Brno. Mezi náma, každá skladba vydá výpovědi víc než standardní řadový album všeho průměrnýho, šedivýho a z podstaty všehomíra zbytečnýho. Český texty tlustou čarou zkušenýho fachmana obkreslujou všechny tvoje špatný vlastnosti, tvoje zlý já, černý svědomí - který tě může během nechráněnýho poslechu raz dva dostihnout - života úděly a zlozvyky, a moje samozřejmě taky. A nemíním teď zrovna čistění zubů nehtama.

Než jsem zabalil svojí kapelu, hrála na pódiu před Mitote, Climatizado i Esgmeq. Pro mě je teď Skupina Štěstí víc než jenom odjištěnej mix těchhle kapel, certifikovaná úschovna životních vzpomínek a zkušeností. Jestli si myslíš, že po poslechu tohohle alba nalezneš štěstí, nejsi ještě úplně mrtvej, ale musíš mít pořád na paměti, že nějaký Štěstí existuje, myslet si něco svýho o jeho textech a cejtit tu muziku i za plnýho vědomí; jinak jdi raděj založit rodinu. Má dobře placenou práci a je šťastnej otec, štěstí už nehledá, protože ví, že tenhle kohout nebyl poslední. Kdo bude další to je mi jedno.


Cenový alarm

Rádi vás budeme informovat o snížení ceny pod vámi zadanou částku.

Prosím, opište kód:
Napište recenzi
Pro napsání recenze musíte být přihlášen(a).
Nikdo ještě nenapsal recenzi tohoto zboží.
Aktuální zboží SKUPINA ŠTĚSTÍ "Je třeba obětovat ještě jednoho kohouta" [LP (orange vinyl), 2019] SKUPINA ŠTĚSTÍ "Je třeba obětovat ještě jednoho kohouta" [LP (orange vinyl), 2019]
Kód:  
Debut plzeňské kapely postavené ze členů Esgmeq, Climatizado a Mitote. Country / blues / rock a Sisiho ztroskotanecká poezie. Po 8 letech od původního vydání (tehdy na CD v papírové pošetce) nyní poprvé na vinylu. Křiklavě oranžovém! [ N ]
450 Kč*